AF1206FR-07100KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF1206FR-07100KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Height :
660.4μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
AF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
100kOhm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
AF1206FR-07100KL
YAGEO AF1206FR-07100KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 100kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C