2SAR293PHZGT100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2SAR293PHZGT100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOT-89-3
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 30V 1A SOT89
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Product Category :
Bipolar Transistors - BJT
Pin Count :
3
Minimum Operating Temperature :
RoHS :
Y
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
30 V
Continuous Collector Current :
1A
Technology :
Si
Qualification :
AEC-Q101
Subcategory :
Transistors
Power - Max :
500 mW
Tolerance :
±0.05pF
Capacitance :
51pF
Package / Case :
SOT-89-3
Transistor Type :
PNP
MSL :
Transistor Polarity :
PNP
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
270 @ 100mA, 2V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage :
1500V
Brand :
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
350mV @ 25mA, 500mA
Product Status :
Active
Number of Elements per Chip :
1
Current - Collector (Ic) (Max) :
1 A
Size / Dimension :
0.11in (2.8mm) L x 0.11in (2.8mm) W x 0.103in (2.6mm) H
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Packaging :
Tape and Reel, Tray Package
Configuration :
Single
Mounting Style :
SMD/SMT
Frequency - Transition :
320MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Package Type :
SOT-89
Product Type :
BJTs - Bipolar Transistors
Minimum DC Current Gain :
270
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Power Dissipation :
2W
Transition Frequency :
320MHz
Supplier Device Package :
SOT-89
Datasheets
2SAR293PHZGT100
Introducing Transistors - Bipolar (BJT) - Single ROHM Semiconductor 2SAR293PHZGT100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:150°C (TJ), Package / Case:SOT-89-3, Voltage:1500V, Mounting Type:Surface Mount, 2SAR293PHZGT100 pinout, 2SAR293PHZGT100 datasheet PDF, 2SAR293PHZGT100 amp .Beyond Transistors - Bipolar (BJT) - Single ROHM Semiconductor 2SAR293PHZGT100 ,we also offer BC817-40,235, BC817-40,215, BC807-40,215, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ROHM Semiconductor 2SAR293PHZGT100
PNP 150°C (TJ) 100nA (ICBO) SOT-89-3 Tape & Reel, Tray Package Surface Mount
2SAR293PHZGT100 Overview
In this device, the DC current gain is 270 @ 100mA, 2V, which is calculated by taking the ratio of the base current to collector current and dividing transistor by two.Saturation of VCE means Ic is at its maximum value (saturated), and VCE saturation (Max) is 350mV @ 25mA, 500mA.Maintaining the continuous collector voltage at 1A is essential for high efficiency.320MHz is present in the transition frequency.Supplier device package SOT-89 comes with the product.The device exhibits a collector-emitter breakdown at 30 V.
2SAR293PHZGT100 Features
the DC current gain for this device is 270 @ 100mA, 2V
the vce saturation(Max) is 350mV @ 25mA, 500mA
a transition frequency of 320MHz