157LMX450M2ED
Mfr.Part #
157LMX450M2ED
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.2105Ohm @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated :
450V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
3mA
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
1.4553A @ 50kHz
Series :
LMX
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
150µF
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
990mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.15
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Datasheets
157LMX450M2ED
Cornell Dubilier Electronics 157LMX450M2ED
LMX 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In