157LBB400M2DC
Mfr.Part #
157LBB400M2DC
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Lead Pitch :
10.0076mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.65786Ohm @ 120Hz
Series :
LBB
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
400V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
1.25A
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
3mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Ripple Current @ High Frequency :
1.8375A @ 10kHz
Tan Delta :
0.15
Life (Hours) :
3000 hours
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
150µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.25A @ 120Hz
EAR99
Published :
Datasheets
157LBB400M2DC
Cornell Dubilier Electronics 157LBB400M2DC
LBB 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.25A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In