157LMX400M2BF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
157LMX400M2BF
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
LMX
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
22 Weeks
Life (Hours) :
5000 hours
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
3mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
1.2495A @ 50kHz
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
150µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Voltage - Rated :
400V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
850mA
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ Low Frequency :
850mA @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.2105Ohm @ 120Hz
Datasheets
157LMX400M2BF
Cornell Dubilier Electronics 157LMX400M2BF
LMX 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 850mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In