157LBA400M2BF
Mfr.Part #
157LBA400M2BF
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.65786Ohm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Series :
LBA
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.3818A @ 10kHz
Leakage Current :
2mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
940mA
Ripple Current @ Low Frequency :
940mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Custom Capabilities :
Capacitance Tolerance
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Length :
40mm
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-25°C~85°C
1 (Unlimited)
Diameter :
22mm
Voltage - Rated :
400V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Capacitance :
150µF
Tan Delta :
0.15
Datasheets
157LBA400M2BF
Cornell Dubilier Electronics 157LBA400M2BF
LBA 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 940mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In