157LBA250M2CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
157LBA250M2CA
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.1
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
2mA
Custom Capabilities :
Capacitance Tolerance
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.65786Ohm @ 120Hz
Published :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Rated :
250V
Diameter :
25mm
Capacitance :
150µF
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
1.2495A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ECCN Code :
EAR99
Series :
LBA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
850mA
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Length :
20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
850mA @ 120Hz
Datasheets
157LBA250M2CA
Cornell Dubilier Electronics 157LBA250M2CA
LBA 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 850mA 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In