ZXTP25100CZTA
Mfr.Part #
ZXTP25100CZTA
Package / Case
TO-243AA
Description
TRANS PNP 100V 1A SOT89-3
Stock
503
In Stock :
503
Number of Pins :
4
Current - Collector Cutoff (Max) :
50nA ICBO
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PSSO-F3
Power Dissipation :
4.46W
Frequency :
180MHz
Transition Frequency :
180MHz
Terminal Form :
Flat
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
100V
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Polarity/Channel Type :
PNP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Max :
2.4W
Collector Base Voltage (VCBO) :
115V
Height :
1.6mm
Base Part Number :
ZXTP25100C
Max Power Dissipation :
4.46W
Width :
2.6mm
Gain Bandwidth Product :
180MHz
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
225mV @ 100mA, 1A
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
200 @ 10mA 2V
Pin Count :
3
Emitter Base Voltage (VEBO) :
7V
Max Breakdown Voltage :
100V
Weight :
51.993025mg
Collector Emitter Saturation Voltage :
-225mV
Case Connection :
COLLECTOR
Published :
2007
Transistor Type :
PNP
Length :
4.6mm
Package / Case :
TO-243AA
Number of Terminations :
3
Max Collector Current :
1A
Collector Emitter Breakdown Voltage :
100V
Datasheets
ZXTP25100CZTA
Diodes Incorporated ZXTP25100CZTA
ZXTP25100CZTA Overview
In this device, the DC current gain is 200 @ 10mA 2V, which is calculated by taking the ratio of the base current to collector current and dividing transistor by two.A collector emitter saturation voltage of -225mV ensures maximum design flexibility.Saturation of VCE means Ic is at its maximum value (saturated), and VCE saturation (Max) is 225mV @ 100mA, 1A.Keeping the emitter base voltage at 7V allows for a high level of efficiency.180MHz is present in the transition frequency.An input voltage of 100V volts is the breakdown voltage.Maximum collector currents can be below 1A volts.
ZXTP25100CZTA Features
the DC current gain for this device is 200 @ 10mA 2V
a collector emitter saturation voltage of -225mV
the vce saturation(Max) is 225mV @ 100mA, 1A
the emitter base voltage is kept at 7V
a transition frequency of 180MHz