ZXT13P12DE6TA
Mfr.Part #
ZXT13P12DE6TA
Package / Case
SOT-23-6
Description
TRANS PNP 12V 4A SOT23-6
Power Dissipation :
1.7W
Transition Frequency :
55MHz
Max Power Dissipation :
1.1W
Current Rating :
-4A
Published :
Base Part Number :
ZXT13P12D
Collector Emitter Saturation Voltage :
-150mV
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
-12V
Width :
1.8mm
Number of Pins :
6
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
SOT-23-6
Max Collector Current :
4A
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
12V
Length :
3.1mm
Emitter Base Voltage (VEBO) :
7.5V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
12V
Weight :
14.996898mg
EAR99
Power - Max :
1.1W
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
175mV @ 400mA, 4A
Max Breakdown Voltage :
12V
Terminal Position :
Dual
Collector Base Voltage (VCBO) :
20V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Polarity/Channel Type :
PNP
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
300 @ 1A 2V
Number of Terminations :
6
Gain Bandwidth Product :
55MHz
Frequency :
55MHz
Transistor Type :
PNP
Height :
1.3mm
Datasheets
ZXT13P12DE6TA
Diodes Incorporated ZXT13P12DE6TA
ZXT13P12DE6TA Overview
This device has a DC current gain of 300 @ 1A 2V, which is the ratio between the collector current and the base current.A collector emitter saturation voltage of -150mV allows maximum design flexibility.A VCE saturation indicates a maximum value of Ic (saturation), and a maximum value of VCE saturation (Max).A constant collector voltage of -4A is necessary for high efficiency.The base voltage of the emitter can be kept at 7.5V to achieve high efficiency.Normally, a fuse's current rating refers to how much current it can carry without deteriorating too much, which in this case is -4A.In this part, there is a transition frequency of 55MHz.As a result, it can handle voltages as low as 12V volts.The maximum collector current is 4A volts.
ZXT13P12DE6TA Features
the DC current gain for this device is 300 @ 1A 2V
a collector emitter saturation voltage of -150mV
the vce saturation(Max) is 175mV @ 400mA, 4A
the emitter base voltage is kept at 7.5V
the current rating of this device is -4A
a transition frequency of 55MHz