ZXT10N20DE6TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZXT10N20DE6TA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SOT-23-6
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 20V 3.5A SOT23-6
Stock
45
In Stock :
45
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency :
140MHz
Published :
2006
ECCN Code :
EAR99
Gain Bandwidth Product :
140MHz
Polarity/Channel Type :
NPN
Max Breakdown Voltage :
20V
Element Configuration :
Single
Collector Emitter Breakdown Voltage :
20V
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
20V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
1.8mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
20V
Continuous Collector Current :
3.5A
Emitter Base Voltage (VEBO) :
5V
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation :
1.7W
Transistor Application :
SWITCHING
Max Power Dissipation :
1.1W
Package / Case :
SOT-23-6
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Elements :
1
Pin Count :
6
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
250mV @ 100mA, 3.5A
Length :
3.1mm
Weight :
14.996898mg
Collector Base Voltage (VCBO) :
20V
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
6
Height :
1.3mm
Transistor Type :
NPN
Number of Terminations :
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
3.5A
Max Collector Current :
3.5A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
200 @ 2A 2V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transition Frequency :
140MHz
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Collector Emitter Saturation Voltage :
190mV
Transistor Element Material :
SILICON
Base Part Number :
ZXT10N20D
Datasheets
ZXT10N20DE6TA
Diodes Incorporated ZXT10N20DE6TA
ZXT10N20DE6TA Overview
This device has a DC current gain of 200 @ 2A 2V, which is the ratio between the base current and the collector current.This design offers maximum flexibility with a collector emitter saturation voltage of 190mV.A VCE saturation (Max) of 250mV @ 100mA, 3.5A means Ic has reached its maximum value(saturated).Continuous collector voltages should be kept at 3.5A to achieve high efficiency.A high level of efficiency can be achieved if the base voltage of the emitter remains at 5V.This device has a current rating of 3.5A which corresponds to the maximum current it can carry for an indefinite period without deteriorating too much.As you can see, the part has a transition frequency of 140MHz.A breakdown input voltage of 20V volts can be used.A maximum collector current of 3.5A volts is possible.
ZXT10N20DE6TA Features
the DC current gain for this device is 200 @ 2A 2V
a collector emitter saturation voltage of 190mV
the vce saturation(Max) is 250mV @ 100mA, 3.5A
the emitter base voltage is kept at 5V
the current rating of this device is 3.5A
a transition frequency of 140MHz