ZXT13N50DE6TA
Mfr.Part #
ZXT13N50DE6TA
Package / Case
SOT-23-6
Description
TRANS NPN 50V 4A SOT26
Stock
5
In Stock :
5
Number of Terminations :
6
Continuous Collector Current :
4A
Transistor Type :
NPN
Collector Emitter Saturation Voltage :
145mV
Width :
1.8mm
Max Collector Current :
4A
Length :
3.1mm
Package / Case :
SOT-23-6
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
300 @ 1A 2V
Transition Frequency :
115MHz
Number of Pins :
6
Gain Bandwidth Product :
115MHz
Polarity/Channel Type :
NPN
Max Power Dissipation :
1.1W
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
Height :
1.3mm
Power Dissipation :
1.7W
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50V
Current Rating :
4A
Frequency :
115MHz
Base Part Number :
ZXT13N50D
Terminal Position :
Dual
Published :
2006
Max Breakdown Voltage :
50V
Weight :
14.996898mg
Collector Base Voltage (VCBO) :
100V
Emitter Base Voltage (VEBO) :
7.5V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
180mV @ 400mA, 4A
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
ZXT13N50DE6TA
Diodes Incorporated ZXT13N50DE6TA
ZXT13N50DE6TA Overview
DC current gain in this device equals 300 @ 1A 2V, which is the ratio of the base current to the collector current.The collector emitter saturation voltage is 145mV, giving you a wide variety of design options.Saturation of VC means the Ic value is at its maximum, so vce saturation (Max) is 180mV @ 400mA, 4A.Single BJT transistor is essential to maintain the continuous collector voltage at 4A to achieve high efficiency.An emitter's base voltage can be kept at 7.5V to gain high efficiency.Current rating refers to the maximum current a fuse can carry for an indefinite period without deteriorating substantially, and this device has a 4A current rating.As a result, the part has a transition frequency of 115MHz.Breakdown input voltage is 50V volts.In extreme cases, the collector current can be as low as 4A volts.
ZXT13N50DE6TA Features
the DC current gain for this device is 300 @ 1A 2V
a collector emitter saturation voltage of 145mV
the vce saturation(Max) is 180mV @ 400mA, 4A
the emitter base voltage is kept at 7.5V
the current rating of this device is 4A
a transition frequency of 115MHz