ZVP3306FTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZVP3306FTA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 60V 90MA SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Rise Time :
8ns
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
90mA Ta
Resistance :
14Ohm
Width :
1.4mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs (Max) :
±20V
Feedback Cap-Max (Crss) :
8 pF
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Drain to Source Breakdown Voltage :
-60V
Termination :
SMD/SMT
Nominal Vgs :
-3.5 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Turn On Delay Time :
8 ns
Number of Pins :
3
Voltage - Rated DC :
-60V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
50pF @ 18V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Current Rating :
-90mA
Number of Channels :
1
Number of Terminations :
3
Height :
1.02mm
ECCN Code :
EAR99
Fall Time (Typ) :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 1mA
JESD-609 Code :
e3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Threshold Voltage :
-3.5V
FET Type :
P-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
14 Ω @ 200mA, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Weight :
7.994566mg
Continuous Drain Current (ID) :
90mA
REACH SVHC :
No SVHC
Turn-Off Delay Time :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.04mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Cut Tape (CT)
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation :
330mW
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
0.09A
Dual Supply Voltage :
Terminal Form :
Gull wing
Power Dissipation-Max :
330mW Ta
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
ZVP3306FTA
Diodes Incorporated ZVP3306FTA
P-Channel Cut Tape (CT) 14 Ω @ 200mA, 10V ±20V 50pF @ 18V 60V TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
ZVP3306FTA Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 50pF @ 18V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has -60V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals -60V.There is no drain current on this device since the maximum continuous current it can conduct is 0.09A.As a result of its turn-off delay time, which is 8 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 8 ns.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20VV.The threshold voltage is the point at which an electrical device activates any one of its operations, which for this transistor is -3.5V.The transistor must receive a 60V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
ZVP3306FTA Features
a continuous drain current (ID) of 90mA
a drain-to-source breakdown voltage of -60V voltage
the turn-off delay time is 8 ns
a threshold voltage of -3.5V
a 60V drain to source voltage (Vdss)