ZVP2120ASTZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZVP2120ASTZ
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 200V 120MA TO92-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 1mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
100pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120mA Ta
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
25 Ω @ 150mA, 10V
Pin Count :
3
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Pins :
3
Lead Free :
Lead Free
Transistor Element Material :
SILICON
Turn On Delay Time :
7 ns
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Weight :
453.59237mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Continuous Drain Current (ID) :
120mA
Voltage - Rated DC :
-200V
FET Type :
P-Channel
Height :
4.01mm
Power Dissipation-Max :
700mW Ta
Published :
Package / Case :
REACH SVHC :
No SVHC
Turn-Off Delay Time :
12 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Width :
2.41mm
Vgs (Max) :
±20V
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Fall Time (Typ) :
15 ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Terminations :
Length :
4.77mm
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
-120mA
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Mount :
Through Hole
Terminal Form :
Wire
Power Dissipation :
700mW
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transistor Application :
SWITCHING
Pbfree Code :
yes
Number of Channels :
1
Rise Time :
15ns
Number of Elements :
1
Drain to Source Breakdown Voltage :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Datasheets
ZVP2120ASTZ
Diodes Incorporated ZVP2120ASTZ
P-Channel Tape & Box (TB) 25 Ω @ 150mA, 10V ±20V 100pF @ 25V 200V TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
ZVP2120ASTZ Overview
A device's maximal input capacitance is 100pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 120mA, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain-source breakdown voltage is -200V and the drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows.Its turn-off delay time is 12 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 7 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.This transistor requires a 200V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
ZVP2120ASTZ Features
a continuous drain current (ID) of 120mA
a drain-to-source breakdown voltage of -200V voltage
the turn-off delay time is 12 ns
a 200V drain to source voltage (Vdss)