Y1745500R000T0L
Mfr.Part #
Y1745500R000T0L
Description
RES SMD 500OHM 0.01% 1/4W J LEAD
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 5.99mmx3.20mm
Supplier Device Package :
SMD
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Min Operating Temperature :
-55°C
Metal Foil
Length :
5.9944mm
Width :
3.2004mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.01%
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Height :
2.794mm
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
500Ohms
Published :
Series :
SMR1DZ
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
Y1745500R000T0L
VPG Foil Y1745500R000T0L
SMR1DZ Series, Metal Foil, 500Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~175°C