Y162730K1000Q0W
Mfr.Part #
Y162730K1000Q0W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 30.1KOHM 0.02% 1/2W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
VSMP
Width :
2.4638mm
Resistance :
30.1kOhms
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.198Lx0.097W 5.03mmx2.46mm
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
500mW
Supplier Device Package :
Length :
5.0292mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±0.02%
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Datasheets
Y162730K1000Q0W
VPG Foil Y162730K1000Q0W
VSMP Series, Metal Foil, 30.1kOhms, 0.5W 1/2W, ±0.02%, -55°C~150°C