Y162524K9000T0R
Mfr.Part #
Y162524K9000T0R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 24.9KOHM 0.01% 0.3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Width :
1.5748mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Power Dissipation :
300mW
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
635μm
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
VSMP
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.3W
Resistance :
24.9kOhms
Length :
3.2004mm
Tolerance :
±0.01%
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Supplier Device Package :
Datasheets
Y162524K9000T0R
VPG Foil Y162524K9000T0R
VSMP Series, Metal Foil, 24.9kOhms, 0.3W, ±0.01%, -55°C~150°C