Y162511K5300T0R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y162511K5300T0R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 11.53K OHM 0.3W 1206
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Power (Watts) :
0.3W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
1.5748mm
Tolerance :
±0.01%
Height :
635μm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Composition :
Metal Foil
Length :
3.2004mm
Supplier Device Package :
Case Code (Imperial) :
Resistance :
11.53kOhms
Max Operating Temperature :
150°C
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
VSMP
Max Power Dissipation :
300mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Datasheets
Y162511K5300T0R
VPG Foil Y162511K5300T0R
VSMP Series, Metal Foil, 11.53kOhms, 0.3W, ±0.01%, -55°C~150°C