Y16244K99000T24R
Mfr.Part #
Y16244K99000T24R
Description
RES SMD 4.99KOHM 0.01% 1/5W 0805
VSMP
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Width :
1.27mm
Supplier Device Package :
Height :
635μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Resistance :
4.99kOhms
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Metal Foil
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance :
±0.01%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
200mW
Length :
2.032mm
Datasheets
Y16244K99000T24R
VPG Foil Y16244K99000T24R
VSMP Series, Metal Foil, 4.99kOhms, 0.2W 1/5W, ±0.01%, -55°C~150°C