Y1172500R000B9R
Mfr.Part #
Y1172500R000B9R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 500 OHM 0.1% 1/10W 0805
635μm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
500Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Metal Foil
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Width :
1.27mm
Length :
2.032mm
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series :
VSM
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Datasheets
Y1172500R000B9R
VSM Series, Metal Foil, 500Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C