Y08500R10000G4W
Mfr.Part #
Y08500R10000G4W
Description
RES 0.1 OHM 2% 1/2W 2516
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
22 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
100mOhms
Packaging :
Tray
Supplier Device Package :
SMD
Max Operating Temperature :
150°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Length :
4.064mm
Series :
VCS1625
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
1.016mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Size / Dimension :
0.160Lx0.250W 4.06mmx6.35mm
Width :
6.35mm
Tolerance :
±2%