XCV300E-7BG432C
- Mfr.Part #
- XCV300E-7BG432C
- Package / Case
- 432-LBGA Exposed Pad, Metal
- Description
- IC FPGA 316 I/O 432MBGA
- Clock Frequency :
- 400MHz
- Radiation Hardening :
- No
- Width :
- 40mm
- Terminal Form :
- Ball
- RAM Size :
- 16kB
- Pin Count :
- 432
- ECCN Code :
- 3A991.D
- Length :
- 40mm
- Number of Terminations :
- 432
- Operating Supply Voltage :
- 1.8V
- Published :
- 1999
- Supply Voltage :
- 1.8V
- Number of Gates :
- Combinatorial Delay of a CLB-Max :
- 0.42 ns
- Number of Outputs :
- 316
- Number of I/O :
- 316
- Series :
- Virtex®-E
- Number of Inputs :
- Base Part Number :
- XCV300E
- Speed Grade :
- 7
- Voltage - Supply :
- 1.71V~1.89V
- Number of Logic Elements/Cells :
- Terminal Position :
- BOTTOM
- Package / Case :
- 432-LBGA Exposed Pad, Metal
- HTS Code :
- Operating Temperature :
- 0°C~85°C TJ
- Number of Equivalent Gates :
- JESD-30 Code :
- S-PBGA-B432
- Datasheets
- XCV300E-7BG432C
1.8V V FPGAs Virtex®-E Series 432-LBGA Exposed Pad, Metal 432
XCV300E-7BG432C Overview
This package is included in the 432-LBGA Exposed Pad, Metal package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. 1.8V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.71V~1.89V . An FPGA belonging to the Virtex®-E series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. With this device, you will be able to make use of 316 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 432. This device is equipped with 131072 RAM bits in terms of its RAM si131072e. Parts related to this part can be found using its base part number XCV300E. During the configuration of this FPGA module, the RAM si16kBe reaches 16kB to ensure that the program runs normally. An array of 1536 LABs/CLBs is built into the FPGA. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. In the case of 1.8V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. Fpga semiconductor is made up of 411955 gates as fpga semiconductors basic building block. The device has a total of 432 pins on fpga semiconductor. A crystal oscillating at 400MHz is one of the most common components of this device. There are 82944 equivalent gates in the FPGA that implement the design.