XCV300-5BG432I
- Mfr.Part #
- XCV300-5BG432I
- Manufacturer
- AMD Xilinx
- Package / Case
- 432-LBGA Exposed Pad, Metal
- Datasheet
- Download
- Description
- IC FPGA 316 I/O 432MBGA
- Stock
- 6
- In Stock :
- 6
- Manufacturer :
- AMD Xilinx
- Product Category :
- FPGAs (Field Programmable Gate Array)
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn63Pb37)
- Number of Outputs :
- 316
- Number of Terminations :
- 432
- Programmable Logic Type :
- FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
- Terminal Form :
- Ball
- Number of I/O :
- 316
- Terminal Pitch :
- 1.27mm
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Number of LABs/CLBs :
- 1536
- JESD-30 Code :
- S-PBGA-B432
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 30
- Width :
- 40mm
- Operating Temperature :
- -40°C~100°C TJ
- Mount :
- Surface Mount
- Qualification Status :
- Not Qualified
- Height Seated (Max) :
- 1.7mm
- Terminal Position :
- BOTTOM
- ECCN Code :
- EAR99
- Base Part Number :
- XCV300
- Pbfree Code :
- No
- Reach Compliance Code :
- not_compliant
- Speed Grade :
- 5
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Total RAM Bits :
- Number of Logic Elements/Cells :
- 6912
- Clock Frequency :
- 294MHz
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 225
- Length :
- 40mm
- RAM Size :
- 8kB
- JESD-609 Code :
- e0
- Combinatorial Delay of a CLB-Max :
- 0.7 ns
- Lead Free :
- Contains Lead
- Voltage - Supply :
- 2.375V~2.625V
- Pin Count :
- 432
- Packaging :
- Tray
- Package / Case :
- 432-LBGA Exposed Pad, Metal
- Supply Voltage :
- 2.5V
- Number of Inputs :
- Published :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Gates :
- Operating Supply Voltage :
- 2.5V
- Series :
- Virtex®
- Datasheets
- XCV300-5BG432I
2.5V V 1.7mm mm FPGAs Virtex® Series 432-LBGA Exposed Pad, Metal 1.27mm mm 432
XCV300-5BG432I Overview
In the 432-LBGA Exposed Pad, Metal package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 316 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 6912 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 2.5V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 2.375V~2.625V-volt supply voltage required for the device to operate. The Virtex® Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. A total of 316 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 432 terminations are present in total. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 65536 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number XCV300, which is its base part number. It is crucial that the RAM si8kBe of this FPGA module reaches 8kB so that the program can run normally. A total of 1536 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 2.5V. There are 322970 gates in its basic building block. With a total of 432 pins, it is equipped with a high level of security. It usually uses a 294MHz crystal.