XCV300E-6PQ240C
- Mfr.Part #
- XCV300E-6PQ240C
- Package / Case
- 240-BFQFP
- Description
- IC FPGA 158 I/O 240QFP
- Stock
- 117
- In Stock :
- 117
- FPGAs (Field Programmable Gate Array)
- HTS Code :
- Terminal Form :
- Gull wing
- Terminal Position :
- QUAD
- Supply Voltage :
- 1.8V
- Speed Grade :
- 6
- Number of Logic Elements/Cells :
- 6912
- Number of I/O :
- 158
- Combinatorial Delay of a CLB-Max :
- 0.47 ns
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 30
- Height Seated (Max) :
- 4.1mm
- Radiation Hardening :
- No
- Width :
- 32mm
- Series :
- Virtex®-E
- ECCN Code :
- EAR99
- Number of Equivalent Gates :
- Number of Pins :
- 240
- Published :
- Voltage - Supply :
- 1.71V~1.89V
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn85Pb15)
- Total RAM Bits :
- Operating Temperature :
- 0°C~85°C TJ
- Length :
- 32mm
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Terminal Pitch :
- 0.5mm
- Pin Count :
- 240
- Number of Outputs :
- 158
- Operating Supply Voltage :
- 1.8V
- RAM Size :
- 16kB
- Clock Frequency :
- 357MHz
- Base Part Number :
- XCV300E
- Package / Case :
- 240-BFQFP
- Datasheets
- XCV300E-6PQ240C
1.8V V 4.1mm mm FPGAs Virtex®-E Series 240-BFQFP 0.5mm mm 240
XCV300E-6PQ240C Overview
In the package 240-BFQFP, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 158 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 6912 logic elements/cells. Supply voltage is 1.8V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.71V~1.89V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Virtex®-E series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, 158 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 240. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 131072 bfpga electronics s of RAM. XCV300E is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si16kBe of this FPGA module reaches 16kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 240 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 1536 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.8V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. A basic building block for this type of building block consists of 411955 gates. I am going to present you with a device that is equipped with 240 pins. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 357MHz. There are 82944 equivalent gates implemented by the FPGA in order to implement the design.