XCV2600E-6FG1156C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XCV2600E-6FG1156C
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
1156-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 804 I/O 1156FBGA
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Pitch :
1mm
Number of Logic Elements/Cells :
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Gates :
Operating Supply Voltage :
1.8V
Speed Grade :
6
Clock Frequency :
357MHz
Radiation Hardening :
No
Length :
35mm
Total RAM Bits :
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
XCV2600E
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Mount :
Surface Mount
RAM Size :
92kB
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Package / Case :
1156-BBGA
Supply Voltage :
1.8V
Number of LABs/CLBs :
Lead Free :
Contains Lead
Number of Outputs :
804
Number of I/O :
804
Packaging :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Series :
Virtex®-E
Number of Pins :
Width :
35mm
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Ball
Published :
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.47 ns
Datasheets
XCV2600E-6FG1156C
1.8V V FPGAs Virtex®-E Series 1156-BBGA 1mm mm
XCV2600E-6FG1156C Overview
In the package 1156-BBGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 804 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 57132 logic elements/cells. Supply voltage is 1.8V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.71V~1.89V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Virtex®-E series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, 804 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 753664 bfpga electronics s of RAM. XCV2600E is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si92kBe of this FPGA module reaches 92kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 1156 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 12696 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.8V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. A basic building block for this type of building block consists of 3263755 gates. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 357MHz.