XCV200-5PQ240C
Mfr.Part #
XCV200-5PQ240C
Package / Case
240-BFQFP
Description
IC FPGA 166 I/O 240QFP
Series :
Virtex®
Base Part Number :
XCV200
Width :
32mm
Number of Terminations :
240
Clock Frequency :
294MHz
Voltage - Supply :
2.375V~2.625V
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
240
Height Seated (Max) :
4.1mm
RAM Size :
7kB
Terminal Position :
QUAD
Length :
32mm
Number of Outputs :
166
Speed Grade :
5
Package / Case :
240-BFQFP
Supply Voltage :
2.5V
Operating Supply Voltage :
2.5V
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.7 ns
Number of I/O :
166
Datasheets
XCV200-5PQ240C
2.5V V 4.1mm mm FPGAs Virtex® Series 240-BFQFP 240
XCV200-5PQ240C Overview
The package that contains this software is called 240-BFQFP. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 166 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 5292 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 2.5V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 2.375V~2.625V battery. There are many types of FPGAs in the Virtex® series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 166 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 240 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 57344. If you are looking for related parts, you can use the base part number XCV200 as a starting point. For the program to work properly, the RAM si7kBe of this FPGA module must reach 7kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 240 pins are used in the design. 1176 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 2.5V supply voltage. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 236666 gates. A total of 240 pins are included in this device. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 294MHz to generate the signal.