WSLS2512R0330DHEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSLS2512R0330DHEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.033 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
1W
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Metal Element
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
33mOhm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Series :
WSLS
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Datasheets
WSLS2512R0330DHEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSLS Series, Metal Element, 33mOhm, 1W, ±0.5%, -65°C~170°C