WSLP1206R0400FEK
Mfr.Part #
WSLP1206R0400FEK
Description
RES 0.04 OHM 1% 1W 1206
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
1W
Resistance :
40mOhms
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
WSLP1206R0400FEK
Vishay / Dale WSLP1206R0400FEK
WSLP Series, Metal Element, 40mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C