WSLP0805R0200DEA
Mfr.Part #
WSLP0805R0200DEA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.02 OHM 0.5% 1/2W 0805
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
32 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~170°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
20mOhms
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±0.5%
Published :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSLP0805R0200DEA
Vishay / Dale WSLP0805R0200DEA
WSLP Series, Metal Element, 20mOhms, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -65°C~170°C