WSL2512R1500FEA
Mfr.Part #
WSL2512R1500FEA
Description
RES 0.15 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated AC :
380mV
Composition :
Metal Element
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
380mV
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Weight :
63.58798mg
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
150mOhm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
2512 (6432 Metric)
Mount :
Surface Mount
Series :
WSL
Height :
635μm
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
REACH SVHC :
No SVHC
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
3.18mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
WSL2512R1500FEA
Vishay / Dale WSL2512R1500FEA
FIXED RESISTOR WSL Series, Metal Element, 150mOhm, ±1%, -65°C~170°C