WSL2512R1200FTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL2512R1200FTB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.12 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
170°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
WSL
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
120mOhms
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Composition :
Metal Element
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Datasheets
WSL2512R1200FTB
Vishay / Dale WSL2512R1200FTB
WSL Series, Metal Element, 120mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C