WSL0805R2000DEA18
Mfr.Part #
WSL0805R2000DEA18
Description
RES 0.2 OHM 0.5% 1/4W 0805
Lead Free
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Series :
WSL-HP
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
125mW
Max Operating Temperature :
170°C
Height :
330μm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Length :
2.03mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Factory Lead Time :
32 Weeks
Resistance :
200mOhms
Composition :
Metal Element
Radiation Hardening :
No
Width :
1.27mm
Datasheets
WSL0805R2000DEA18
Vishay / Dale WSL0805R2000DEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 200mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -65°C~170°C