WSK1206R0120FEA18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSK1206R0120FEA18
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.012 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
WSK-HP
Published :
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
889μm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2004mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
4
Max Power Dissipation :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
170°C
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Temperature Coefficient :
±35ppm/°C
Resistance :
12mOhms
Width :
1.6002mm
Composition :
Metal Element
Datasheets
WSK1206R0120FEA18
Vishay / Dale WSK1206R0120FEA18
WSK-HP Series, Metal Element, 12mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C