UTM1H2R2MED1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UTM1H2R2MED1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
2.2μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
UTM
Lead Pitch :
2.4892mm
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
6.3mm
HTS Code :
Tan Delta :
0.08
Terminal Pitch :
2.5mm
Package / Case :
Radial, Can
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Leakage Current :
0.00111mA
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Length :
11mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
UTM1H2R2MED1TD
UTM 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can