UTM1A220MED1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UTM1A220MED1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.00122mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
10V
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
5mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Polarization :
Polar
Capacitance :
22µF
Packing Method :
Ammo Pack
JESD-609 Code :
e3
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
6.3mm
Tan Delta :
0.17
Life (Hours) :
2000 hours
Series :
UTM
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
11mm
Datasheets
UTM1A220MED1TA
UTM 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can