UTM1A470MPD1TD
Mfr.Part #
UTM1A470MPD1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Length :
11.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
0.00147mA
Terminal Pitch :
3.5mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
3.5052mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Diameter :
8mm
Voltage - Rated :
10V
Datasheets
UTM1A470MPD1TD
UTM 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can