UTM1A221MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UTM1A221MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
10V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Length :
20mm
HTS Code :
Diameter :
10mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
220μF
Tan Delta :
0.17
Polarization :
Polar
Leakage Current :
0.0032mA
Terminal Pitch :
5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
UTM
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Datasheets
UTM1A221MPD1TD
UTM 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can