UT6K30TCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UT6K30TCR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
8-PowerUDFN
Datasheet
Download
Description
UT6K30 IS LOW ON - RESISTANCE AN
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Surface Mount :
yes
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
153m Ω @ 3A, 10V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
3A
Operating Temperature :
150°C TJ
Transistor Application :
SWITCHING
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
12A
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Elements :
2
Drain-source On Resistance-Max :
0.223Ohm
Number of Terminations :
6
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.7V @ 50μA
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Case Connection :
DRAIN
Package / Case :
8-PowerUDFN
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Transistor Element Material :
SILICON
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3A Ta
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
110pF @ 30V
DS Breakdown Voltage-Min :
60V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
2.1nC @ 10V
Power - Max :
2W Ta
Configuration :
SEPARATE, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1.3 mJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Cut Tape (CT)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
FET Feature :
Standard
Datasheets
UT6K30TCR
ROHM Semiconductor UT6K30TCR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26