UPM0J681MPD1TD
Mfr.Part #
UPM0J681MPD1TD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
983
In Stock :
983
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packing Method :
Ammo Pack
Ripple Current :
605mA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.22
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Published :
2015
Factory Lead Time :
20 Weeks
ROHS3 Compliant
Length :
20mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
605mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lead Pitch :
3.5052mm
Leakage Current :
0.12852mA
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
730mA @ 10kHz
Capacitance :
680μF
Packaging :
Cut Tape (CT)
Impedance :
100MOhm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
3.5mm
Diameter :
8mm
Life (Hours) :
3000 hours
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Datasheets
UPM0J681MPD1TD
Nichicon UPM0J681MPD1TD
UPM 680μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 605mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can