UPM0J122MHD6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM0J122MHD6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Life (Hours) :
5000 hours
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Polarization :
Polar
Ripple Current :
835mA
Series :
UPM
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
950mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Capacitance :
1200μF
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
0.2268mA
Diameter :
12.5mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
15mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.24
Impedance :
75mOhm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
835mA @ 120Hz
Published :
Lead Pitch :
5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Datasheets
UPM0J122MHD6
Nichicon UPM0J122MHD6
UPM 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 835mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can