UPM0J122MPD
Mfr.Part #
UPM0J122MPD
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Height :
20mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Ripple Current @ High Frequency :
1.06A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Diameter :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
930mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Published :
Leakage Current :
0.2268mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Ripple Current :
895mA
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
1200μF
Life (Hours) :
5000 hours
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.24
Impedance :
65mOhm
Datasheets
UPM0J122MPD
Nichicon UPM0J122MPD
UPM 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 895mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can