UPM0J561MPD
Mfr.Part #
UPM0J561MPD
Description
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Height :
15mm
Life (Hours) :
3000 hours
Diameter :
8mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitance :
560μF
Leakage Current :
0.10584mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
595mA @ 10kHz
Ripple Current :
480mA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Pitch :
3.5mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Impedance :
120mOhm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.22
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
485mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UPM0J561MPD
Nichicon UPM0J561MPD
UPM 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 480mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can