UPM0J123MHD
Mfr.Part #
UPM0J123MHD
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
140
In Stock :
140
Ripple Current @ High Frequency :
3.05A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current :
2.53A
Impedance :
19mOhm
Leakage Current :
2.268mA
Diameter :
18mm
Published :
2012
Height :
35.5mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Feature :
Tolerance :
±20%
Capacitance :
12000µF
Voltage - Rated DC :
6.3V
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Lead Pitch :
7.5mm
Life (Hours) :
5000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.74A @ 120Hz
Tan Delta :
0.44
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
UPM0J123MHD
Nichicon UPM0J123MHD
UPM 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.53A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can