UPA0J682MHD
Mfr.Part #
UPA0J682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Polar
JESD-609 Code :
e3
Length :
35.5mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Radial
Packing Method :
Tape
Leakage Current :
1.2852mA
Diameter :
12.5mm
Tan Delta :
0.32
Terminal Pitch :
5mm
Capacitance :
6800µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Impedance :
16mOhm
Life (Hours) :
5000 hours
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.499A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
2.94A @ 100kHz
Ripple Current :
2.94A
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UPA0J682MHD
Nichicon UPA0J682MHD
UPA 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.94A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can