UPA0J102MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPA0J102MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
645mA @ 120Hz
Ripple Current :
860mA
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitance :
1000µF
Diameter :
8mm
Terminal Pitch :
3.5mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
860mA @ 100kHz
Published :
2015
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
6.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
19 Weeks
Length :
15mm
Series :
UPA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminum
Impedance :
62mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
UPA0J102MPD1TD
Nichicon UPA0J102MPD1TD
UPA 1000μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 860mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can