UPA0J103MHD
Mfr.Part #
UPA0J103MHD
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Published :
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
2.81A @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Diameter :
16mm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.4
Capacitance :
10000µF
Leakage Current :
1.89mA
Ripple Current @ Low Frequency :
2.389A @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
2.81A
Termination :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Impedance :
17mOhm
Lead Pitch :
7.493mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Packing Method :
Tape
Terminal Shape :
Wire
Length :
31.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UPA0J103MHD
Nichicon UPA0J103MHD
UPA 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.81A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can