UPA0J122MPD
Mfr.Part #
UPA0J122MPD
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Radial, Can
Leakage Current :
0.2268mA
HTS Code :
Impedance :
63mOhm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Published :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Pbfree Code :
yes
EAR99
Tan Delta :
0.22
Length :
12.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
900mA @ 100kHz
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current :
765mA
Capacitance :
1200μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Life (Hours) :
4000 hours
Diameter :
10mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
UPA
Packing Method :
Tape
Lead Pitch :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
765mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
UPA0J122MPD
Nichicon UPA0J122MPD
UPA 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 765mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can