UMV0G470MFD1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMV0G470MFD1TE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
5mm
Terminal Pitch :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
54mA @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Surface Mount :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
47μF
Ripple Current @ Low Frequency :
36mA @ 120Hz
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
UMV
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tan Delta :
0.37
Leakage Current :
0.003mA
HTS Code :
Voltage - Rated :
4V
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
UMV0G470MFD1TE
UMV 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can