UMV0G101MFD1TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMV0G101MFD1TP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Series :
UMV
Package / Case :
Radial, Can
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tan Delta :
0.37
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Leakage Current :
0.004mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
Length :
5mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
6.3mm
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
90mA @ 10kHz
Ripple Current :
60mA
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
2.5mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Capacitance :
100μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
5000 hours
Voltage - Rated DC :
4V
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
60mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Datasheets
UMV0G101MFD1TP
Nichicon UMV0G101MFD1TP
UMV 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 60mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can