UHM1C272MHD
Mfr.Part #
UHM1C272MHD
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Capacitance :
2700μF
Voltage - Rated DC :
16V
Mount :
Through Hole
Height :
25mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can
Number of Pins :
2
Diameter :
12.5mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Dielectric Material :
Aluminium
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current :
2.9A
Tan Delta :
0.2
Leakage Current :
1.296mA
e3
Dissipation Factor :
0.16 %
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Impedance :
10MOhm
Datasheets
UHM1C272MHD
UHM 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can