UHM1A822MHD
Mfr.Part #
UHM1A822MHD
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Capacitance :
8200µF
Impedance :
8mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
3.25A
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
7.5mm
Dissipation Factor :
0.19 %
Tan Delta :
0.35
Voltage - Rated DC :
10V
Diameter :
18mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height :
25mm
Leakage Current :
2.46mA
Datasheets
UHM1A822MHD
UHM 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.25A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can